Feng Shui

 

Nejprve je potřeba uvážit posazení domu do krajiny samotné a vědět, jaké okolní vlivy působí. Využijí se principy Školy tvaru. Ideální je, aby okolní krajina byla zvlněná a měla přirozené křivky. Dům je vlastně součástí plynutí čchi krajinou a v ideálním případě ji dostává přesně tolik, kolik její obyvatelé potřebují. Je-li čchi příliš nebo nedostatek, trpí tím obyvatelé a je potřeba učinit nápravu. Dále se používají principy vyvážení energií jin a jang,zastoupení všech pěti prvků v prostoru, pět ochranných mytických zvířat a principy pro jednotlivé situace a místnosti. Důležitou součástí je strategické rozčlenění půdorysu bytu na místnosti, chodby a ostatní prostory a na to úzce navazuje řešení interiéru místností přesně podle účelu použití.

Jsou-li splněny pravidla Školy tvaru, je možné posoudit další vlivy a to pomocí Školy kompasu. Obsahuje postupy jemnější, které doladí bydlení podle působení nebeských těles a horoskopu lidí. Úspěšnost závisí tedy na tom, že je nalezeno nejlepší Feng Shui bydlení pomocí Školy tvaru ta pak se dolaďují působení jemnějších energií. Není-li v pořádku Feng Shui Školy tvaru, pak Škola kompasu pomůže jen málo.

Škola kompasu používá metodu Ba Zhai pro hodnocení domu resp. bytu a metodu nalezení osobního čísla bydlících Ming Kua. Metoda Pa-Kua je velmi známá a vysvětluje vliv tvaru, uspořádání a vybavení našeho bydlení podle světových stran. Každá část obydlí je přiřazena jedné světové straně a tedy i příslušnému trigramu, který ovlivňuje určitou specifickou oblast života svých obyvatelů (např. kariéru, vědomosti, zdraví, bohatství, uznání, vztahy, budoucnost a pomoc přátel).

Vychází se ze stávající situace, aby mohl být vysvětlen současný stav pohody, štěstí a zdraví obyvatelů, které ovlivňují současné působení energií na ně, a pak jsou navrženy úpravy, které mohou zlepšit jejich dobré Feng Shui.